Muistikuvia ja musiikkia – näyttelyesittely ja improvisoitu sooloesitys Imatran taidemuseossa
Valokuvataiteilija, taiteen maisteri Päivi Eronen ja muusikko, musiikkipedagogi Anja Mauranen kohtaavat Imatran taidemuseon musiikillisessa illassa. Päivi Eronen kertoo illan kävijöille sekä taiteilijan omaa että Suomen historiaa avaavasta Muistikuvia-näyttelystään, valittujen teoskokonaisuuksien äärelle kävijöitä johdattelee Anja Maurasen musiikki.
Improvisaatioilta järjestetään näyttelyn Päivi Eronen - Muistikuvia viimeisellä viikolla. Näyttely on esillä Imatran taidemuseossa 21. marraskuuta asti.
Sooloesityksensä Imatran taidemuseoon nyt ensimmäistä kertaa tuova Anja Mauranen työskentelee tällä hetkellä Imatralta käsin. Hän toimii sekä muusikkona, musiikkikasvattajana että kapellimestarina ja etsii taiteessaan uusia yhteyksiä eri taiteenlajien välille.
Valokuvataiteilija Päivi Erosen yhteys Imatraan ulottuu 1990-luvun alkuun, jolloin hän saapui paikkakunnalle valokuvauksen lehtorin tehtävään vastavalmistuneena taiteen maisterina. Imatran taidekoulun (myöh. Saimaan ammattikorkeakoulu) pieni mutta kansainvälistä ilmettä saanut yhteisö tarjosi nuorelle valokuvataiteilijalle ja opiskelijoille tilaisuuden keskittyä kuvataiteeseen. Imatran koettiin tuolloin olevan syrjäinenkin paikka, mutta juuri siellä syntyi tilaa kohtaamisille, työskentelylle ja taiteelliselle kasvulle. Taiteen tekemiseen tarjoutui keskittymisrauha. Monet opiskelijoista saapuivat Imatralle eri puolilta Suomea, ja jokaisella heistä oli oma ainutlaatuinen polkunsa.